Műtárgyaló

Röviden és hosszan a magyar és nemzetközi műkincskereskedelem helyzetéről, változásairól. Igyekezet a műkincs piac gazdasági szemléletéről.

HTML

A Vasilescu-gyűjtemény rövid története

2008.02.21. 20:06 - KirályAndris

Címkék: kortárs gyujtemeny műkincs vasilescu osszefoglalo

A Vasilescu gyűjtemény jelenleg az egyik legátfogóbb képet adja a huszadik század második felének magyar avangárd és szürrealista festészetéről. A teljes gyűjtemény több mint félezer képból áll, gerincét Országh Lili festményei adják. Érdekes dolgok ezek, azonban nézzünk kicsit szét jobban, ki is a gyűjtemény összeálljtója.

Vasilescu János a II. világháború után telepedett le Magyarországon, ahol találmányainak, szabadalmainak és sikereses vállakozásainak köszönhetően hamar meggazdagodott. Először a mákincskereskedelem is csak egy üzletnek indult, azonban hamar életének egyik szerves részévé vállt. Picasso, és kortársainak művészete iránt vonzódott leginkább, és gyűjteményének kialakításában is érződik ez a hatás.
A többi korabeli műkincsgyűtőkkel ellentétben, Vasilescu képei között nem találhatók klasszikusok. Képei Leginkább az Európai iskola avangárd és szürrealista irányvonalának képviselőitől származnak, valamint a nagybányai iskola festőitől. Gyűjteménynek kialakításában először Glücks ferenc, majd Rácz István segítette, és a 90-es évekre magyarország legnagyobb kortárs gyűjteményét alakította ki. Gyűjteményében olyan neves festők főművei találhatók meg, mint Deim Pál, Barcsay Jenő, Egry József, Kassák Lajos, Kondor Béla, Vajda János, Moholy-Nagy László, vagy Hencze Tamás. Mindemellett pedig, ahogyan azt már fentebb is említettem, az egyik legátfogóbb Országh Lili gyűjteménnyel renelkezik.

Vasilescu János gyűjtményében igen sokféle kép megtalálható, érezhető rajtuk a "Vasilescu-ízlés". Külön érdekesség, hogy Vasilescu törekedett arra, hogy közvetlen és jó kapcsolatot építsen ki a művészekkel, akiktól alkotásokat vásárol.

A Gyűjtemény nagy részét a Magyar nemzeti Galériának és a Győri Nemzeti Galériának adományozta, jelenleg a gyűjtemény a győri zsinagógában látható.

A bejegyzés trackback címe:

https://mutargyalo.blog.hu/api/trackback/id/tr87348921

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása